System CGM Glunovo i3 – FAQ
System ciągłego monitorowania glikemii CGM (ang. continuous glucose monitoring system) Glunovo i3 pozwala na ciągłe oznaczanie poziomu stężenia glukozy w organizmie, w czasie rzeczywistym.
System CGM Glunovo i3 nie wymaga skanowania. Twoje dane dotyczące poziomów glikemii są przesyłane automatycznie (bezprzewodowo) do aplikacji Glunovo w smartfonie, co 3 minuty.
Urządzenie mierzy poziom glukozy (za pomocą cienkiej elektrody sensora umieszczonej pod skórą) w płynie śródtkankowym tkanki podskórnej, czyli glukozy znajdującej się w płynie między komórkami. Sensor stale mierzy poziom glikemii, a transmiter bezprzewodowo (przy pomocy Bluetooth) przesyła informacje o stężeniu glukozy do aplikacji Glunovo w smartfonie, co 3 minuty.
System CGM Glunovo i3 działa poprzez cienką elektrodę przymocowaną do podstawy sensora. Elektrodę sensora umieszcza się, przy pomocy aplikatora, na brzuchu, pod skórą. Elektroda sensora dokonuje odczytów stężenia glukozy w płynie śródtkankowym – czyli glukozy znajdującej się w płynie miedzy komórkami.
Sensor mierzy poziom glukozy a transmiter, co 3 minuty, automatycznie, bezprzewodowo przesyła dane dotyczące poziomu glukozy do aplikacji Glunovo w smartfonie.
Odczyty poziomu glukozy z systemu CGM Glunovo i3 zwykle są opóźnione o około 5 do 10 minut w porównaniu do odczytów z glukometru (odczyt z krwi włośniczkowej).
System CGM Glunovo i3 jest wyposażone w sensor (cienka elektroda umieszczona pod skórą) mierzący poziom glukozy w płynie śródtkankowym oraz transmiter, który przymocowany na górze sensora wysyła dane bezprzewodowo, za pomocą technologii Bluetooth na smartfon użytkownika. System CGM Glunovo i3 nie wymaga skanowania. Sensor mierzy poziom glikemii a transmiter automatycznie, co 3 minuty, przesyła wyniki stężenia glukozy do aplikacji Glunovo na smartfonie.
Lista urządzeń mobilnych współpracujących z systemem CGM Glunovo i3: https://www.cgmgenexo.pl/edukacja-i-materialy/lista-urzadzen-wspolpracujacych/.
System CGM Glunovo i3 jest przeznaczony dla dorosłych diabetyków (w wieku 18 lat lub starszych) niezależnie od typu cukrzycy oraz wdrożonego leczenia. Nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży.
Odczyty Systemu CGM Glunovo i3 są pobierane z płynu śródtkankowego, a nie z krwi włośniczkowej, jak w przypadku referencyjnych pomiarów glukometrem.
Płyn śródtkankowy to płyn, który otacza komórki tkanki pod skórą. Zazwyczaj glukoza przemieszcza się najpierw do naczyń krwionośnych i włosowatych, a następnie do płynu śródtkankowego.
Odczyty poziomu glukozy z systemu CGM Glunovo i3 zwykle są opóźnione o około 5 do 10 minut w porównaniu do odczytów z glukometru.
Informacje dostarczone przez systemy CGM nie powinny być wykorzystywane podczas leczenia lub podejmowania decyzji odnośnie dawkowania.
W sytuacjach budzących wątpliwość proszę odnieść się do wyników pomiaru glikemii za pomocą glukometru lub skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.
Aplikacja Glunovo na Twój smartfon jest niezbędnym elementem Twojego systemu CGM Glunovo i3.
Dzięki niej możesz śledzić i analizować swoje wyniki glikemii w czasie rzeczywistym. Informacje są wysyłane z transmitera co 3 minuty, co daje 480 odczytów w ciągu doby.
Więcej informacji: https://www.cgmgenexo.pl/aplikacje-i-programy-systemu-cgm-glunovo-i3/aplikacja-glunovo/
Aplikacja GN-Share wysyła Twoje wyniki z aplikacji Glunovo, do bezpiecznej chmury.
Dzięki temu masz możliwość obserwowania swoich danych dotyczących poziomów glikemii, z CGM Glunovo i3, na portalu www.glunovoshare.com.
Wysyłając, przy pomocy aplikacji GN-Share, swoje dane do chmury Twoi Bliscy oraz Profesjonaliści mogą w aplikacji GN-Carer na bieżąco obserwować Twój poziom glikemii i interweniować w razie hipo – lub hiperglikemii.
Więcej informacji: https://www.cgmgenexo.pl/aplikacje-i-programy-systemu-cgm-glunovo-i3/aplikacja-gn-share/
Aplikacja GN-Carer jest przeznaczona dla Opiekunów, czyli zarówno dla Profesjonalistów, którzy chcą mieć bieżący wgląd w wyniki Pacjentów, jak również dla Bliskich użytkownika systemu CGM Glunovo i3.
Jako użytkownik systemu CGM Glunovo i3 możesz udostępniać swoje dane glikemii aż 10 osobom (Bliskim lub Profesjonalistom).
Po pobraniu aplikacji GN-Carer Twoi Bliscy, czy Profesjonalista mogą na bieżąco przeglądać Twoje dane dotyczące poziomu glukozy i otrzymywać alarmy o hipo- czy hiperglikemii.
Więcej informacji: https://www.cgmgenexo.pl/aplikacje-i-programy-systemu-cgm-glunovo-i3/aplikacja-gn-carer/
glunovoshare.com to bezpłatny i bezpieczny portal internetowy przeznaczony dla użytkowników systemu CGM Glunovo i3 oraz dla Profesjonalistów. Wspiera on zarządzanie cukrzycą, pozwala obserwować dane z systemu CGM Glunovo i3 dzięki udostępnieniu ich w aplikacji GN-Share.
Dzięki połączeniu na jednym portalu konta użytkownika i konta dla Profesjonalisty, Profesjonalista ma możliwość analizy Twoich wyników glikemii, reakcji Twojego organizmu na aktywność fizyczną, posiłki, przyjmowane leki, czy insulinę, co pozwala mu na lepsze zarządzanie Twoją chorobą.
Więcej informacji: www.glunovoshare.com
Aplikacje Glunovo, GN- Share, GN-Carer można pobrać bezpłatnie ze Sklep Play (system Android) oraz z App Store ( dla systemu iOS).

W takich przypadkach nie będziesz otrzymywał odczytów poziomu glikemii i alarmów, ale system CGM Glunovo i3 nadal będzie działał. Dane będą przechowywane w transmiterze do 14 dni. Po włączeniu Bluetooth i ponownym połączeniu dane te zostaną automatycznie przesłane do aplikacji Glunovo na Twoim smartfonie.
NIE. Tylko jedno urządzenie może być podłączone do transmitera systemu CGM Glunovo i3. Jeśli chcesz użyć innego urządzenia do odbioru danych, musisz wyłączyć obecną aplikację i zainstalować aplikację na nowym urządzeniu, aby połączyć się z obecnym transmiterem.
Naciśnij ikonę CGM na stronie głównej w aplikacji Glunovo, aby potwierdzić status systemu CGM i status połączenia.
- Dane mogą być eksportowane w trakcie lub po zakończeniu sesji sensora oraz wysyłane do innych osób za pomocą poczty elektronicznej lub innych metod udostępniania.
- Jeśli chcesz udostępnić dane, za pomocą poczty elektronicznej w pliku csv, wystarczy przejść do „Ustawienia” a następnie „Eksportuj dane” w Aplikacji Glunovo, wygenerować raport i przesłać go na odpowiedni adres e-mail.
Jeśli chcesz udostępnić śledzenie swoich danych na bieżąco Bliskim lub Profesjonaliście zapoznaj się ze skróconą instrukcją użycia: http://genexodladiabetyka.pl/wp-content/uploads/2023/03/Pierwsze-kroki-z-systemem-CGM-Glunovo-i3.pdf
Po wyeksportowaniu danych, możesz je znaleźć jako plik csv w pamięci wewnętrznej smartfona. Dokument → infinovo_csv_exports.
1. Jeśli urządzenie jest odłączone (np. odległość smartfonu od urządzenia CGM jest większa niż 2 m) przybliż telefon do urządzenia i poczekaj na przesłanie danych.
2. Jeśli wynik glikemii jest > 400 mg/dL (22,2 mmol/L) lub < 40 mg/dL (2,2 mmol/L), znajduje się on poza zakresem pomiaru CGM Glunovo i3 i nie zostanie wyświetlony w aplikacji.
System CGM Glunovo i3 jest wodoodporny, w klasie IP27, co oznacza, że można brać prysznic czy kąpiel, pod warunkiem zanurzenia w wodzie przez maksymalnie 30 minut na głębokość 1 metra.
W takim przypadku należy wzmocnić go plastrem medycznym.
- 5 cm od pępka.
- 5 cm od miejsca wstrzyknięcia insuliny.
- Unikaj miejsc, w których występuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej.
- Unikaj obszarów skóry pokrytych tatuażami, bliznami, nadmiernie owłosionych, objętych stanem zapalnym, itd.
- Unikaj miejsc, które mogą zostać ściśnięte podczas noszenia paska.
Zalecamy unikać obszarów skóry pokrytych tatuażami, bliznami, nadmiernie owłosionych, czy uszkodzonych/ objętych stanem zapalnym itp.
Badania wykazały, że umiejscowienie sensora na zranionej skórze nie wpływa na dokładność pomiaru, jednak może powodować ból i dyskomfort.
Pojedyncza sesja pracy transmitera nie powinna być dłuższa niż sesja sensora czyli 14 dni.
Trwałość transmitera to 3 lata, czas jego aktywnej pracy to 112 dni co oznacza, że w ciągu 3 lat możesz użyć tego samego transmitera 8 razy przez 14 dni (8 pojedynczych sesji).
Aplikacja Glunovo na smartfonie może odbierać dane z odległości 2 m (bez przeszkód) od transmitera.
Jeśli nie masz przy sobie smartfona nie będziesz otrzymywał odczytów poziomu glikemii i alarmów, ale system CGM Glunovo i3 nadal będzie działał więc, kiedy znów będziesz miał smartfon w pobliżu dane zostaną automatycznie przesłane do Aplikacji Glunovo na Twoim smartfonie.
Zawsze należy zdejmować sensor razem z transmiterem. Aby zmienić transmiter należy wyjąć go z podstawy sensora przy pomocy pomarańczowego uchwytu zwalniającego. 2 szt. pomarańczowego uchwytu zwalniającego znajdują się w każdym opakowaniu transmitera.
Nie należy zakładać systemu CGM Glunovo i3 (sensora, transmitera, odbiornika lub urządzenia inteligentnego) podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografii komputerowej (CT) lub leczenia ciepłem elektrycznym o wysokiej częstotliwości (diatermia).
System CGM Glunovo i3 nie był testowany w takich sytuacjach. Pole magnetyczne i wysoka temperatura mogą uszkodzić elementy systemu CGM Glunovo i3, co może spowodować niedokładne odczyty stężenia glukozy przez sensor i/lub uniemożliwić wysyłanie alarmów. Brak odczytów lub powiadomień o alarmach może spowodować przeoczenie poważnego zdarzenia związanego z niskim lub wysokim poziomem glukozy.
Temperatura:2℃-25℃ ; Wilgotność względna: 15%-85%
Temperatura: 10℃-40℃.
Przyjmowanie Paracetamolu może spowodować, że wyniki pomiarów będą wyższe niż normalnie. Podczas przyjmowania paracetamolu należy regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru.

ZALECANE:
Podczas każdej kalibracji należy wprowadzić dokładne wartości stężenia glukozy we krwi. Wartość stężenia glukozy we krwi do celów kalibracji należy wprowadzić w ciągu trzech minut od wykonania pomiaru przy użyciu glukometru i musi mieścić się ona w zakresie 2,2 – 22,2 mmol/L (40 – 400 mg/dL).
- Jeśli wynik stężenia glukozy we krwi z pomiaru przy użyciu glukometru przekracza zakres 2,2 – 22,2 mmol/L (40 mg/dL – 400 mg/dL), nie można użyć go w celu kalibracji.
- Przed kalibracją należy upewnić się, że transmiter i aplikacja mobilna są połączone.
- Należy używać tego samego glukometru do rutynowego badania stężenia glukozy we krwi oraz w celu kalibracji systemu CGM. Nie należy wymieniać glukometru podczas sesji monitorowania systemem CGM. Dokładność glukometrów i pasków testowych różni się w zależności od modelu.
- Dokładność wartości stężenia glukozy we krwi używanych do kalibracji może mieć wpływ na dokładność odczytów stężenia glukozy z sensora.


Aby wprowadzić wartość stężenia glukozy we krwi podczas kalibracji, należy wykonać następujące czynności:
- Umyć i wysuszyć ręce. Upewnić się, że paski testowe do pomiaru stężenia glukozy we krwi były poprawnie przechowywane oraz mają odpowiedni okres ważności, a glukometr działa prawidłowo.
- Postępować zgodnie z instrukcją obsługi glukometru i wykonać pomiar stężenia glukozy we krwi.
- Przejść z ekranu głównego do ekranu kalibracji.
- Korzystając z glukometru wykonać pomiar stężenia glukozy we krwi i wpisać wartość w polu wprowadzenia. Nacisnąć przycisk „Kalibruj”.